Saugus atsiskaitymas

Saugumas

Kaip saugiai naudotis bankomatu

 • Prieš pradėdami operacijas apžiūrėkite bankomatą ar nėra įsilaužimo ar kitų įtartinų žymių (pvz., keistų įrenginių prie kortelės angos bankomate, klijavimo žymių ir pan.). Kilus įtarimui nesinaudokite bankomatu ir praneškite apie tai bankui.
 • Stebėkite aplinką. Jei prie bankomato kas nors įtartinai elgiasi ar prieina per arti, nutraukite operaciją ir paprašykite pasitraukti atgal.
 • Nesinaudokite nepažįstamųjų pagalba prie bankomato. Kol nepasidedate kortelės į saugią vietą, nepasiduokite Jus blaškančių žmonių įtakai.
 • Rinkdami kodą stovėkite prie pat bankomato ir, jei reikia, pridenkite delnu spaudžiamus klavišus.
 • Kreipkitės į banką jei bankomatas negrąžino kortelės. Jei bankomatas negrąžina kortelės patikrinkite, ar kortelės angoje nėra pašalinių daiktų, ir nesitraukdami nuo bankomato informuokite apie tai banką.

Kaip saugiai naudotis internetine bankininkyste

 • Saugokite prisijungimo prie internetinės bankininkystės duomenis – neatskleiskite pašaliniams asmenims savo naudotojo ID numerio, slaptažodžio ar slaptažodžių kortelės duomenų. Policijos, „Sodros“, Mokesčių inspekcijos ar banko atstovai niekada neskambina ir nesiunčia el. laiškų, prašydami pateikti internetinės bankininkystės slaptažodžius.
 • Nerašykite savo slaptažodžio ar naudotojo ID numerio ant slaptažodžių kortelės ir nepalikite slaptažodžių kortelės vietose, kuriose ją galėtų pamatyti kiti asmenys.
 • Nuolatinį slaptažodį įsiminkite ir niekur jo nerašykite. Nuolatinis slaptažodis turėtų būti sunkiai atspėjamas ženklų derinys. Tinkamiausias nuolatinis slaptažodis yra nieko nereiškiantis raidžių ir skaičių rinkinys. Pasikeiskite nuolatinį slaptažodį, jei tik įtariate, kad kažkas jį galėjo sužinoti. Plačiau apie slaptažodžio pasirinkimą
 • Jei yra galimybė vietoje slaptažodžių kortelės naudokite slaptažodžių generatorių. Jis kiekvienai operacijai sugeneruoja naują, niekada nesikartojantį slaptažodį. Naudojant šį įrenginį jums nebereikės naudoti slaptažodžių kortelės ir pastovaus slaptažodžio. Slaptažodžių generatorius yra apsaugomas PIN kodu. Šį kodą rekomenduojama sudaryti taip, kad jo nebūtų galima lengvai atspėti – šis kodas neturėtų būti jūsų ar jums artimo žmogaus gimimo metai, Žalgirio mūšio metai, 1234, 1111, 2222 ar pan.
 • Jei sąskaitoje yra daugiau pinigų, negu jums reikia kasdienėms išlaidoms, nustatykite operacijų apribojimus.Sudarant internetinės bankininkystės paslaugų sutartį, iš anksto nustatoma didžiausia pinigų suma, kurią galima išleisti naudojantis interneto banku. Paprastai ši suma yra 4 000 Lt per dieną ir 15 000 Lt per mėnesį. Jei norite pakeisti apribojimus arba pervesti didesnę sumą, vykite į artimiausią banko skyrių.
 • Nesinaudokite internetine bankininkyste iš svetimo kompiuterio. Svetimame ar viešai naudojamame kompiuteryje gali būti įdiegta kenkėjiška programinė įranga, renkanti asmeninius duomenis ar registruojanti klaviatūros paspaudimus. Tokiu atveju rizikuojate tretiesiems asmenims atskleisti savo asmeninius duomenis bei slaptažodžius. Daugiau patarimų kaip saugiai naudotis svetimu kompiuteriu rasite čia.
 • Įsitikinkite, jog kompiuteris nėra užkrėstas kenkėjiška programine įranga. Naudokite antivirusinę programą, laiku atnaujinkite programinę įrangą. Plačiau apie tai, kaip apsaugoti savo kompiuterį, skaitykite čia.
 • Nesinaudokite internetine bankininkyste iš galimai nepatikimo tinklo. Jei nusprendėte prisijungti prie internetinės bankininkystės naudodamiesi viešu nemokamu belaidžiu internetu, pagalvokite apie galimą riziką: įsilaužėliai gali mėginti nukreipti jūsų tinklo srautą per savo kontroliuojamus serverius. Pavyzdžiui, norite atlikti mokėjimą, tačiau vietoje tikro banko tinklalapio galite būti nukreipti į suklastotą ir atlikti mokėjimą į nusikaltėlių sąskaitą, kurį patvirtinsite savo slaptažodžiais manydami, kad tai įprastas mokėjimas.
 • Įsitikinkite, jog prisijungiate prie nesuklastoto banko tinklalapio. Visada prie internetinės bankininkystės junkitės atidarę naują naršyklės langą bei rankiniu būdu įveskite banko tinklalapio adresą. Niekada nespauskite nuorodų į banko tinklalapį, jeigu jos yra atsiunčiamos el. paštu ar pateikiamos kitu būdu (pavyzdžiui, per žinučių apsikeitimo programą ar socialinius tinklus). Būkite budrūs atsiskaitydami elektroninėse parduotuvėse – įsitikinkite, ar parduotuvė yra patikima, ar apmokate tinkamą sumą. Plačiau apie el. prekybą skaitykite čia.
 • Įsitikinkite, jog yra naudojamas saugus SSL ryšio protokolas. Siekiant apsaugoti tinklu perduodamus duomenis, jungiantis prie elektroninės bankininkystės sistemos yra naudojamas HTTPS protokolas, t. y. svetainės adresas prasideda https:// vietoje įprasto http://. Plačiau apie HTTPS skaitykite čia.

e_bankyste_

Jei pametėte savo kodų kortelę, slaptažodžius sužinojo kitas žmogus ar iškilo abejonių, negaiškite! Nedelsdami skambinkite savo bankui ir blokuokite prisijungimą prie savo interneto banko:

 • AB „DNB“ bankas tel. 1608 arba (8 5) 239 3444
 • AB „Swedbank” bankas tel. 1884 arba (8 5) 268 4820,
 • AB „Citadele“ bankas tel. (8 800) 72739 arba (8 5) 266 4610
 • AB „SEB“ bankas tel. 1528 arba (8 5) 268 2800,
 • AB Šiaulių bankas tel. 8 698 21 000 arba (8 5) 233 1199
 • AB „Danske“ bankas tel. 1636 arba +370 521 56666

Informacijos šaltinis: www.esaugumas.lt

Facebook Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *